CBC: Quebec’teki çocuklar için örnek alınacak rol modellere sahip olmak ne anlama geliyor?

Olimpiyat şampiyonları Jean-Luc Brassard, Alexandre Bilodeau ve sonraki büyük Mikael Kingsbury ile birlikte moğolları yöneten Justine Dufour-Lapointe hakkında her şeyi biliyoruz.

Mikaël Kingsbury ile satır aralarını okumak

Spor Dalları

4 yıl önceVideo1: 20Moğul ve çifte moğol dünya şampiyonu, CBC Sports’un Cumartesi günü Val Saint-Come, Quebec’teki Dünya Kupası etkinliğinden önce tepe teftişinde kendisine katılmasına izin verdi 1:20

‘Buz üzerinde kaymayı öğrensen iyi olur’ 

Ancak Olimpiyat şampiyonu Jenn Heil’in Alberta’daki evinden Quebec’e o zamanki koçu ve şimdiki hayat arkadaşı Dominik Gauthier ile çalışmak için göç ettiğini unutmayın. Ve Gauthier’in beğenilerinden önce, 1970’lerin ortalarında Quebec Hava Kuvvetleri’nin kurucu üyesi olan ve Kanada’da serbest stil kamplarını ilk çalıştıran ve Laurentians’ta yaz antrenmanı için su rampaları inşa eden ilk kişi olan Michel Daigle vardı. Montreal’in kuzeyinde.

Sonuç olarak, Fransızca konuşan Quebecliler serbest stil kayak yapmaya bayılırlar ve bu kış disiplininin önemli sayıda yıldızını ürettiler.

Yakın zamanda B.C’ye taşınan Gauthier, “Quebec’te kayak yapmak hızla sıkıcı oluyor” diyor. Heil ve küçük çocukları ile. “Öyleyse, başarılı bir serbest stilci olmak için gereken iki önemli unsur olan zıplamayı ve buzda kaymayı öğrenseniz iyi olur. 1993’te ilk Dünya Kupası madalyamı kazandım ve 12’nin finalinde Fransızca bilmeyen sadece bir kayakçı vardı. . “

Gauthier, Quebec’in yeni milenyumda başlayan serbest kayak eğilimine direndiğine de işaret ediyor. Yeni Kanadalı kar kayağı okulu, daha fazla yaratıcılık ve daha az formalite arayan sporculara sahipti.

Gauthier, “Kanada’nın geri kalanında artık rekabet etmek ve moğol yapmak pek hoş değildi,” diye hatırlıyor. “Ancak Quebec’te program güçlü kaldı ve en iyi olmak ve yapılandırılmış bir ortamda rekabet etmek her zaman güzeldi.”

Halk kahramanlarının varlığı da ilde serbest stil kayağın uzun ömürlülüğüne katkıda bulunmuştur. Nesillerdir kayakçılar artık bir dizi şampiyonu aradı.

Arka arkaya Olimpiyat mogulleri şampiyonu Alexandre Bilodeau, “Laroche ailesi döneminden beri bu eyalette kültürel bir şey haline geldi” goldbets.top diyor. “1994’te Olimpiyat altını kazandığında Jean-Luc Brassard’ı izledim. Ondan önce hafta sonu derslerinde normal bir kayakçıydım ve grubunu her zaman sınır dışı alanlarda kayak yapmak için terk ediyordum. Jean-Luc’u izledikten sonra anneme sordum eğer Serbest stil kulübüne girebilirdim. Bu benim için bir aşk hikayesinin başlangıcıydı. “

Solda Kanadalı Alex Bilodeau, kardeşi Frederic ile 2014 Soçi Kış Olimpiyatları’nda kazandığı altın madalya galibiyetini kutluyor. (Jonathan Hayward / Canadian Press)

“Ne kadar karmaşık bir spor” 

Gauthier, “Serbest stil kayakçılarımız medyada her zaman Kanada’nın geri kalanına kıyasla önemli bir yere sahip olmuştur” diyor. “Quebec takımı o kadar gurur duyuyor ki 2000’den sonra zirvede kalmak ve kitlelere hitap etmeye çalışmak yerine birkaçına odaklanmak için akıntıya karşı çok çalışmışlar. Bunun her zaman bir etkisi olduğuna inanıyorum çünkü en iyi kayakçılarımız iyi biliniyordu. ve genç olanlar onlar gibi olmak istiyordu. “

Bilodeau, aynı zamanda Quebeclilerin geleneksel, serbest stil, kayak zanaatı için sahip oldukları sevgiye işaret ederken aynı fikirde. Hem yenilikçi hem de öncü oldukları bir zanaattır.

“Bu büyüleyici spor hakkında anında derinden tutkulu oldum,” diye düşünüyor. “Bu kadar çok çeşit beceri gerektiren çok karmaşık bir spor. Spora ve onu uygulayan herkese aşık oldum. Kariyerim boyunca tanıdığım ve tutkulu olmayan bir kişi olmadığını düşünüyorum. “

Quebec’teki serbest stil kayak soyu her zamankinden daha güçlü. Dufour-Lapointe kardeşler ve Kingsbury, kendilerinden önceki Brassard ve Bilodeau gibi ünlü statüsü kazandılar. Ve şampiyonlar şampiyon yetiştirir çünkü yaşanacak bir şey vardır. Bu sadece performans için değil, bir gelenek duygusu için de geçerlidir.

Montrealli ve savunan Olimpiyat şampiyonu Justine Dufour-Lapointe, üç serbest stil kayak yapan kız kardeşin en küçüğüdür. (Rick Bowmer / The Associated Press)

‘Serbest stil kayak sonsuz bir sarmaldır’ 

Gauthier, “Diğerlerine ilham verdiğimizden ve bunun mümkün olduğuna inandırdığımızdan emin olduk,” diye vurguluyor. “Ciddi değilseniz ve çok çalışmak istemiyorsanız özür dilerim … burası sizin için uygun bir yer değil diyen bir tutum geliştirdiğimizi açıkça ortaya koyduk.”

Bilodeau, “Bence serbest stil kayak burada, Quebec’te sonsuz bir sarmal.” “Her şey, o kadar tutkulu bir grup tutkulu insanla başlıyor ki, artık kendi başlarına mükemmelliğin peşinden gidemezlerse harika koçlar olacaklar. Bu koçlar daha sonra, şu anda kendileriyle ilgili umutları olan diğer çocuklar için idol ve rol model olan harika atletler yaratıyor. sporun sahibi. “

Serbest stil kayak ve Quebec eyaleti hala bir spor aşkı içindedir. Başka talipler, Big Air, snowboard ve diğerleri olduğu doğru.

Sonra yine, bunca yıl ve bunca başarıdan sonra, eğer moğollara ve antenlere duyulan tutku hâlâ parlaksa, o zaman bu aşk ilişkisinden kopmak çok zor olacaktır.

Moğol kayağı söz konusu olduğunda, Quebec’li sporcular tepenin kralları ve kraliçeleridir.

Spor 1992’de Olimpiyat programının bir parçası haline geldiğinden beri, Kanadalıların kazandığı sekiz madalyadan yedisi Quebecers’den geldi.

Jean-Luc Brassard (1994’te Olimpiyat altını), Alexandre Bilodeau (2010 ve ’14’te altın), Dufour-Lapointe kız kardeşler (Justine ve Chloe, 2014’te sırasıyla altın ve gümüş kazandı) ve Mikael Kingsbury (2014’te gümüş, ve Dünya Kupası erkek galibiyetlerinde tüm zamanların lideri) hepsi la belle ili evi diyor.

CBC Sports, eyaletin sırrını öğrenmek için kısa süre önce Kanada’nın ilk Olimpiyat mogulleri şampiyonu Brassard’ı yakaladı. 

CBC Sports: Quebec’te neden bir moğul kayak kültürü var?

Jean-Luc Brassard: Hokey tarihi kadar zengin olan Quebec’te zengin bir kayak tarihi var. Çok fazla insan bunu bilmiyor.

Brassard, Lillehammer’da 1994’te altın madalya kazandıktan sonra Olimpiyat podyumunun tepesinde durdu. (Shaun Botterill / Tüm Sporlar)

Quebeclilerin yaklaşık yüzde 80’i bir kayak merkezine bir saatten az uzaklıkta yaşıyor. Dağlarımızın çoğu gerçekten küçük olduğu için çok fazla tekrar yaparsınız. İ.Ö.’de büyümüş olsaydım, kayak yapan moğollar olmazdım. Büyük dağın, toz kayağın tadını çıkarırdım. Bazen Quebec’teki küçük dağlarımızda en heyecan verici kısım moğollardır. Çocukken kayak yapmak, zıplamak, zıplamak ve biraz özgür olmak istersiniz. Bu, Quebeclilerin gerçekten kucakladığı bir etkinlik.

CBC: Quebec’teki çocuklar için örnek alınacak rol modellere sahip olmak ne anlama geliyor?

JLB: Alexandre Bilodeau’nun başarısı, Mikael Kingsbury ve Dufour-Lapointe kardeşlerin başarısı, tüm bu isimler bu çocuklar için doğrudan bir öykünme [mümkün] yapıyor. İdolleri gibi olmak istiyorlar. Diğer Kanadalılar Sidney Crosby gibi olmak isterken, burada Kingsbury gibi olmak isterler. Bu sporcular dünyanın en iyisi olmanın yolunu gösteriyor. Burada harika bir modelimiz var.

CBC: Senin için kimdi?

JLB: Başarım aslında CBC / Radio-Canada ile ilgili. Bir Cumartesi öğleden sonra bir gün moguls Dünya Kupası etkinliği yayınladılar. Genç gözlerimden dünyamı değiştirdi.

24 yaşındaki Mikael Kingsbury, Dünya Kupası erkeklerin galibiyetlerinde şimdiden tüm zamanların lideri. (Stanko Gruden / Getty Images)

Sporcuların dizlerinin tepeden ne kadar hızlı zıpladığına inanamadım. Bu sadece bir ifşaydı. TV şovu biter bitmez ve onu VCR’ıma kaydettim, ben ve arkadaşım kaseti inceledik ve moğollarda kayak yapmayı öğrendik. Amerikalıları, Fransız takımını, Fin takımını izledik. Onlar benim idollerimdi. İsimleri Kanadalılar için hiçbir şey ifade etmiyordu ama benim için her şeydi.

CBC: Kendinizi sporda bir öncü olarak görüyor musunuz?

JLB: Ben üzerime düşeni yaptım. Bazıları ise üzerlerine düşeni yaptı. Olimpiyatların bir parçası haline gelen Moğollar, sporun popülaritesi üzerinde büyük bir etkiye sahipti.

Alexandre Bilodeau, 2010’da Vancouver’da iki olimpiyat altın madalyasının ilkini kazandı. (AFP / Getty Images)

1994’te kazandığım o kadar çok insan hâlâ beni hatırlıyor. Başardıklarımla gurur duyuyorum. Ama Bilodeau’nun Olimpiyatları iki kez kazanarak yaptıklarına çok şaşırdım. Benim için dört Olimpiyat Oyunu yaptığım için, hayatta Olimpiyatları iki kez kazanmaktan daha zor bir şey bilmiyorum. Bu çok fazla baskı. Bilodeau’nun ikinci galibiyeti için Soçi’de yaptığı koşu Vancouver’dan bile daha iyiydi. Büyüleyiciydi. Ve şimdi Mikael’in sporun sınırlarını yepyeni bir seviyeye ittiğini görmek – Noel öncesi galibiyet koşusu tamamen yeni bir seviyeydi. Stanley Cup finalinin 7. maçında Wayne Gretzky’nin buzu geçip gol atması gibiydi. 

CBC: Hala sporu ve Kanadalı sporcuları yakından izliyor musunuz?

JLB: Hala seviyorum. Bu çocuklarla çok gurur duyuyorum. Dufour-Lapointe kız kardeşler – bu kızlar ülkedeki spor yapan kadınlar için çok şey yapıyor.

Sağda Justine Dufour-Lapointe altın madalya kazandı ve ortadaki kız kardeşi Chloe, kız kardeşi Maxime’in de yarıştığı Soçi’de Olimpiyat gümüşü aldı. (Paul Chiasson / Kanada Basını)

Rekabet zamanı geldiğinde en yüksek seviyede rekabet ederler. Gösteriler hakkında gerçekten yakın çekim yapıyorum. Asla kolay değil ama Kanadalılar güçlü. Bu ülkede sponsorluğun benim zamanım boyunca görmediğim bu sporculara gittiğini görmek de güzel.

CBC: O halde, moğolların Quebec’teki başarısının içeriden bir sırrı var mı? JLB: Öykünmenin etkisi. Modeli size yakın tutmak. Sporcular çok erişilebilir. Geçen gün Alexandre Bilodeau ile rastgele kayak yaptım ve o dağdaki diğer kayakçılarla sohbet ediyordu. Hiçbir engel yoktu, ünlü faktörü yoktu. Onlar sadece normal insanlar ve bu sporcuların diğer çocuklara katılmaları için ilham vermek için sporlarına olan sevgisini koyduğunu görmek harika.

Kazanmak, bir sporun uzun vadeli podyum başarısına katkıda bulunabilir, ancak atletik başarı tek başına bir spordaki hakimiyet nesilleriyle doğrudan eşit değildir. Sürekli başarı, Olimpiyat podyumunun tepesinde duran bir bireyden daha fazlasını gerektirir.