Jagr, Mark Messier ile birlikte 1.887 puanla galibiyet elde etti ve sadece Wayne Gretzky’yi (2.857) geride bıraktı

30 Aralık’ta Kanada Olimpiyat takımı kadrosunda bırakıldığı için Doan, ikisi maç galibi olmak üzere yedi gol ve 15 maçta 17 sayı attı.

5. Avrupa işgali

San Jose Sharks, Columbus Blue Jackets, Phoenix Coyotes, Boston Bruins, Carolina Hurricanes ve Minnesota Wild’in Avrupa’da 2010-11 NHL sezonunu açacağı bir süredir sır değil.

Ancak netleşen şey, Köpekbalıkları ve Mavi Ceketlerin Stockholm’de başlayacağı. Bruins ve Coyotes Prag’da buluşacak. Vahşi ve Kasırgalar Helsinki’de çarpışacak.

Ligin Olimpiyatlardan önce resmiyet kazanması bekleniyor.

Eric Staal’ın özel hayatı, Kasırgalar, kayınbiradının cenazesine katılmak için ‘sınırsız izin’ alacağını açıkladığında kamusal alana girdi. ((Paul Bereswill / Getty Images))

Eric Staal’a iyice dikkatlice bakın ve o zaman bile, gerçekte ne düşündüğünü tahmin etmek imkansız. Elbette, ağzı hareket ediyor ve çıkan sözler var: Yaralanmalarla mücadele, Carolina için olabilecek her şeyin ters gidebileceği bir sezon ve önümüzdeki ay Olimpiyatlarda Kanada için oynaması hakkında.

Staal bu şeyler hakkında konuşacak. Her hokey oyuncusu yapar. Her zaman yaparlar. Ancak Staal’ın gerçekten düşündüğü şey, onun için gerçekten önemli olan – galibiyetlerin ve kayıpların ötesinde – onu çoğundan daha iyi tanıyan genel menajer için bir muamma.

“O gerçek bir özel adam, gerçekten sessiz,” diyor, uzun süredir Kasırgalar patronu olan ve 2003 yılında Staal’ı ikinci olarak seçen Jim Rutherford. “Takım hakkında söylenmesi gereken şeyleri tuttuğundan değil … Ama kendisi hakkında , şahsen, o gerçekten sessiz bir adam. “

Sessiz ve kibar, soruyu tam olarak anlayamadığında bir muhabire “afedersiniz” diyen türden bir hokey oyuncusu.

Geçen hafta birkaç gün boyunca, Staal’ın özel hayatı, Kasırgalar 26 yaşındaki kız kardeşine katılmak için bir hafta süren kulüpten “süresiz izin” alacağını açıkladığında kamusal alana girdi. – Law’ın Thunder Bay’deki cenazesi, Ont. Tamara Stephenson kanserden öldü.

Sakatlıklarını kendine saklayan sessiz bir hokey oyuncusu için ölümü son derece kişiseldi.

Rutherford, “Orada karısının kız kardeşi hastalanıp vefat ederken oldukça ağır bir yük taşıyordu” diyor.

“Bu yıl çok şey yaptı.” Staal, hokey hayatında, Olimpik yaz değerlendirme kampında bir kasık ayarladı. Eğitim kampında iyileşmesi yavaştı ve maçlar sayılmaya başladığında açıkça onu engelliyordu.

Ironman serisi sona erdi

Staal’ın yavaş başlangıcı, Vancouver’a gidecek Staal kardeşin Eric yerine Pittsburgh’un Ürdün’ü olup olmayacağını sorguladı. (Larry MacDougal / Kanada Basını) Kasım ayının başında üst vücut sakatlığını daha da sürdürdüğünde, 2005-06’da bir çaylak olarak başlayan Ironman serisi Staal, 349 maçtan sonra sona erdi.

Üç haftayı kaçırmadan önce 13 yarışmada üç gol ve beş sayı atan Staal, “Eğlenceli değildi” diyor. “Kariyerimde henüz bu durumda değildim. Arka arkaya 10 maç kaçırmak zordu.”

Staal’ın yavaş başlangıcı, dırdırcı yaralanmalarla birleştiğinde, Vancouver’a gidecek Staal kardeşin Eric yerine Pittsburgh’un Ürdün’ü olup olmayacağını sorguladı. Ancak küçük kardeş Steve Yzerman’dan telefon alamadı, ağabeyi ise tam da onu alana kadar paniğe kapılmadı goldbets.top.

Staal, “Kendimi iyi hissettim” diyor. “Son birkaç yıldır iyi oynadığımı ve bazı büyük durumlarda olduğumu, iyi oynadığımı ve performans gösterdiğimi düşünmeyi seviyorum. Buna baktıklarını biliyorum.”

Rutherford, aşılmaz özel franchise oyuncusuyla gurur duyuyor. Olimpiyat onayını hak etti. Acı verici derecede zor olanlarla dolu bir sezonda iyi ve mutlu bir habere ihtiyacı vardı.

Staal, “Durumumuz ne olursa olsun veya bu yıl ne olursa olsun, bu fırsatı dört gözle bekliyordum,” diyor Staal. “Dünyanın en iyi sporcularının olduğu Olimpiyat oyunları ve ben de bunun bir parçası olacağım.

“Eğlenceli olacak.”

Jaromir Jagr emekli olmayı düşünmüyor bile.

Jagr, NHL’nin kariyer puanı listesinde ikinci olmak için üç asist yaptı, Aleksander Barkov ve Vincent Trocheck çatışmada gol attı ve Florida Panthers Salı gecesi Buffalo Sabres’i 4-3 yendi.

Jagr, Mark Messier ile birlikte 1.887 puanla galip geldi ve sadece Wayne Gretzky’yi (2.857) geride bıraktı. Jagr, Messier’i bağladıktan sonra taraftarlardan uzun bir alkış aldı ve kalabalığı kabul etti.

Jaromir Jagr, NHL tarihinde attığı sayılarda artık Mark Messier ile 2. kez berabere kaldı! #FlaPanthers @NHL pic.twitter.com/S4ftEzM2TV

– @ fla_panthersnhl

“Emekli olduğumda, yaptığım şeye geri dönüp bakacağım, belki biraz daha düşüneceğim, ama şu anda sadece bu ligde oynama şansım oluyor ve her şeyi yapmaya çalışıyorum. Bu ligde kalabilirim, “dedi 44 yaşındaki Jagr. “Onu çok seviyorum. 50’ye kadar oynamak istediğimi söylediğimde herkes bana gülüyordu ama bunu yapmak için her gün çalışacağım.”

Roberto Luongo, NHL’de 447 galibiyetle tüm zamanların beşinci için Terry Sawchuk ile beraberlik çekmek için her iki girişim de dahil olmak üzere 33 şutu durdurdu.

Nick Bjugstad sezonun ilk golünü attı, Keith Yandle de gol attı ve Barkov’un Panthers için bir golü ve iki asisti vardı.

Rasmus Ristolainen ve San Reinhart’ın her birinin Sabres için bir hedefi ve bir yardımı vardı. Evander Kane de gol attı ve Robin Lehner 36 kurtarış yaptı.

Tebrikler. @ 68Jagr, Mark Messier ile harika bir şirket! #NHL #jaromirjagr pic.twitter.com/sXWmZooRAJ

– @ newyorkbelieve

Dünyanın dört bir yanından gelen bir eleştiri dalgasıyla karşı karşıya kalan IOC başkanı Jacques Rogge, sporun Olimpiyatlardaki yerini kurtarmak için savaşabileceği yolları tartışmak üzere güreş yönetim kurulu başkanı ile bir araya gelecek.

IOC yürütme kurulu, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve İran da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki güreş organizasyonlarından ve ulusal Olimpiyat organlarından sert bir tepki getiren bir kararla Salı günü 2020 Oyunları programından güreş yapmayı bıraktı.

Hareket, Eylül ayında tam Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından onaylanmalı ve eski Olimpiyatlara kadar uzanan ve 1896’daki modern oyunların açılışından bu yana öne çıkan bir spor aleyhine bir kararı bozmaya çalışmak için güreşe zaman tanımalı.

Rogge, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, uluslararası güreş federasyonu FILA’nın İsviçre başkanı Raphael Martinetti’nin kendisiyle temasa geçtiğini ve sporun değişiklik yapma ve onun yeri için mücadele etme kararlılığından cesaret aldığını söyledi.

Rogge, iki günlük bir yönetim kurulu toplantısının sonunda düzenlediği basın toplantısında, “Görüşmeler yapmak için ilk fırsatta buluşacağımıza karar verdik,” dedi. “FILA’nın bu üzücü habere onlar için iyi tepki verdiğini söylemeliyim.

“Sporu uyarlama sözü verdiler ve sonunda 2020 yuvasına dahil edilmek için savaşacaklarına söz verdiler.”

Rio de Janeiro’daki 2016 Olimpiyatları programında kalan güreş, uyandırma çağrısına kararlı bir şekilde yanıt vermeyi ve IOC’yi rotayı tersine çevirmeye ikna etmeyi başarırsa, 2020 için listede kalma şansı hala var.

Almanya IOC başkan yardımcısı Thomas Bach, “Bu günün sonu değil. Kapı kapalı değil.” Dedi. “FILA’nın tepkisini görmek güzel, ‘Tamam anladık, bir şeyler yapmalıyız ve güreşin geleceği için bir plan sunacağız.’ Doğru tutum budur. “

Güreş şimdi 2020 programında bir açılış için yarışan yedi spor dalına daha katılıyor: beyzbol ve softbol, ​​karate, squash, tekerlekli sporlar, spor tırmanışı, wakeboarding ve wushu dövüş sanatından birleşik teklif. 

IOC yönetim kurulu, 2020 katılımı için hangi spor veya sporu önereceğine karar vermek için Mayıs ayında Rusya’nın St.Petersburg kentinde toplanacak. Nihai oylama, Eylül ayında Arjantin, Buenos Aires’te yapılacak IOC genel kurulunda yapılacak.

Rogge, “Dünkü oylama, güreşin Olimpiyat Oyunlarından kaldırılması değil,” dedi. “Güreş Rio de Janeiro’daki Oyunlara katılacak. Şimdi antrenman yapan sporculara ‘Rio’ya katılımınız için antrenmana devam edin. Federasyonunuz 2020 Oyunlarına dahil olmak için çalışıyor.’

Rogge’a Salı günkü kararın güreşin Olimpiyat umutlarına bir son verip vermediği soruldu.

“Kristal bir küreye geleceğe bakamam,” dedi. “Çekirdeğe dahil edilmeyen sporun 2020 Oyunlarında slot için diğer yedi sporla rekabet etme şansına sahip olduğu adil bir süreç oluşturduk.”

Rogge, hareket için IOC’ye yöneltilen eleştirinin gücünün tamamen farkında olduğunu söyledi.

“Karar alınmadan önce bile hangi sporun çekirdek programa dahil edilmeyeceğini biliyorduk, o sporun taraftarları tarafından eleştirilere yol açacaktı.” Dedi.

Yine de Çarşamba günü dünyanın farklı yerlerinden şikayetler yağmaya devam etti ve ABD ile İran’ı diplomatik çevrelerde asla hayal edilemeyecek şekilde bir konuda birleştirdi. ABD ve Rusya da kurtarıcı güreş kampanyasında olası müttefiklerdi.

Rusya Olimpiyat Komitesi başkanı Alexander Zhukov, Rogge’a yazacağını ve “IOC’yi güreşin Olimpiyat programından çıkarılmaması için ikna etmek için tüm gücümüzü kullanacağını” söyledi.

Güreş, Rusya’nın en güçlü sporlarından biridir: Sovyet ve Rus güreşçileri 77 altın madalya kazandı.

Tahran’da, 2000 Sidney Oyunlarında altın madalya kazanan İranlı güreşçi Ali Reza Dabir, güreşe Olimpiyatların “kimliği” adını verdi.

“İnsanlığın simgesi olan tarihi mekanlarımızı yok ediyor muyuz?” Associated Press’e söyledi. “Hayır. Öyleyse, güreşi neden yok edelim?”

Hindistan Güreş Federasyonu, kararı tersine çevirmek için elinden geleni yapacağını söyledi ve antik ve modern oyunların doğum yeri olan Yunanistan’daki Olimpiyat komitesi, “Olimpiyat tarihine tamamen aykırı olan bir kararı” kınadı. Oyunlar ve genel olarak spor. “

Salı günü, ABD Olimpiyat Komitesi CEO’su Scott Blackmun, “güreş tarihi ve geleneği ile popülerliği ve evrenselliği göz önüne alındığında” IOC kararını sorguladı.

Güreş için işe yarayacak potansiyel senaryolar var.